Brandenburgia: strategia dwóch testów i utrzymanie zwolnień z kwarantanny. Od 13 stycznia 2021 zmiany w przepisach

  • 13.01.2021, 07:06
Brandenburgia: strategia dwóch testów i utrzymanie zwolnień z kwarantanny.…
W środę 13 stycznia 2021 r. w Brandenburgii graniczącej z naszym regionem wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu o kwarantannie. Według zapowiedzi rządu Brandenburgii NIE zostanie wprowadzony obowiązek wykonywania testu dla pracowników transgranicznych. Nie przewiduje się nowych wyjątków od obowiązkowej kwarantanny. Nowością jest to, że osoby niekorzystające ze zwolnień z kwarantanny na podstawie rozporządzenia landowego są zobowiązane do przedstawienia urzędowi ds. zdrowia negatywnego wyniku testu wykonanego najwcześniej 48 godz. przed wjazdem lub do wykonania testu bezpośrednio po wjeździe do Brandenburgii oraz odbycia 10-dniowej kwarantanny. Z kwarantanny może zwolnić wykonanie drugiego testu po 5 dniach od przyjazdu (tzw. strategia dwóch testów). Aktualnie wymogi Instytutu Roberta Kocha spełniają testy PCR i szybkie testy antygenowe (czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%). Wynik testu powinien być w jęz. angielskim, niemieckim lub francuskim.

Osoby wjeżdżające do Niemiec z obszarów zagrożonych pandemią muszą zostać przebadane na obecność koronawirusa. Dotyczy to także Polski sąsiadującej z Brandenburgią. To główna zmiana w zarządzeniu o kwarantannie, o której zdecydował ostatnio rząd. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w środę 13 stycznia 2021 roku i początkowo będzie obowiązywać do końca miesiąca. Obowiązkowy test uzupełnia dziesięciodniową kwarantannę, której podróżni i osoby powracające nadal muszą przestrzegać po przybyciu do Niemiec. Są jednak wyjątki np. dla osób dojeżdżających do pracy za granicę lub odwiedzających bliskich członków rodziny.

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny stanowią, że podróżni muszą zostać poddani testom na obecność koronawirusa nie później niż 48 godzin przed lub bezpośrednio po wjeździe do kraju. Wynik testu musi być dostępny w języku niemieckim, angielskim lub francuskim i należy go przechowywać do końca dziesięciodniowego okresu kwarantanny. Najwcześniej po pięciu dniach osoby dotknięte negatywnym wynikiem testu koronowego mogą zostać zwolnione z obowiązku kwarantanny.

Minister zdrowia Ursula Nonnemacher : „Ważne jest, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa koronowego, a przede wszystkim nowych typów mutacji. Dlatego od jutra wejście z obszarów ryzyka będzie możliwe tylko ze świeżym negatywnym testem w kieszeni. Niniejsze rozporządzenie obowiązuje na terenie całego kraju. Mając na uwadze ogólny obowiązek przeprowadzenia testów przed wjazdem do kraju oraz obowiązek rejestracji mamy nadzieję powstrzymać niekontrolowane wprowadzanie z zagranicy . Poprzednie wyjątki, np. dla osób przejeżdżających, nadal obowiązują.”

Nie było zmian w zwolnieniach z obowiązku kwarantanny . Dotyczy to na przykład osób dojeżdżających do pracy, uczniów, stażystów i studentów, wizyt u lekarza oraz wizyt u krewnych lub partnerów pierwszego stopnia.

„Mały ruch graniczny” zakupów w Polsce nadal wiąże się z obowiązkiem kwarantanny. Pozostaje również obowiązek rejestracji cyfrowej.

Pełny tekst rozporządzenia będzie dostępny pod tym linkiem: https://kkm.brandenburg.de/kkm/de/verordnung/

 
Tranzyt przez lotnisko Berlin-Brandenburg niemożliwy
 
W związku z zawieszeniem od 16.12.2020 r. małego ruchu granicznego z Polską przez Brandenburgię nie ma możliwości wjazdu osób niepodróżujących w tranzycie na lotnisko Berlin-Brandenburg, aby odwieźć lub odebrać członka rodziny lub znajomego.
 
Nowe berlińskie lotnisko Berlin-Brandenburg znajduje się w całości na terenie Brandenburgii, gdzie istnieją ograniczenia w małym ruchu granicznym z Polską tj. brak możliwości wjazdu do 24h bez kwarantanny. Dlatego w przypadku wyrywkowej kontroli, funkcjonariusz graniczny stwierdzi naruszenie przepisów dot. kwarantanny obowiązujących w Brandenburgii i może nakazać opuszczenie terytorium Niemiec i nałożyć mandat karny. Osoby podróżujące przez lotnisko Berlin-Brandenburg powinny korzystać z innych możliwości transportu między lotniskiem a Polską m.in. z istniejących połączeń kolejowych, autobusowych lub wynajmu auta.
 
MEKLEMBURGIA – POMORZE PRZEDNIE
  • Utrzymanie zwolnień z kwarantanny + test na #COVID19 dla pracowników transgranicznych.
  • 10.01.2021 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu landu o kwarantannie.
  • Nie przewidziano nowych kategorii osób zwolnionych z tego obowiązku.
  • Pracownicy transgraniczni podróżujący regularnie między MV a Polską są zobowiązywani do wykonywania raz w tygodniu (sic!) testu na obecność koronawirusa.
🔸 NOWE (tzw. strategia dwóch testów):
▪️ osoby niekorzystające ze zwolnień z kwarantanny na podstawie rozporządzenia landowego są zobowiązane do przedstawienia urzędowi ds. zdrowia negatywnego wyniku testu, wykonanego najwcześniej 48 godz. przed wjazdem lub do wykonania testu bezpośrednio po wjeździe do MV oraz odbycia 10-dniowej kwarantanny. Z kwarantanny może zwolnić wykonanie drugiego testu po 5 dniach od przyjazdu.
 
▪️ obowiązek wykonania testu przy wjeździe i 10-dniowej kwarantanny został rozszerzony na osoby, które wracają do MV po pobycie turystycznym w powiatach na terenie Niemiec, w których odnotowano powyżej 200 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni.
 
Teksty rozporządzeń Meklemburgii – Pomorza Przedniego można znaleźć w jęz. niemieckim na stronie https://www.regierung-mv.de/corona/Verordnungen-und-Dokumente/?fbclid=IwAR1YuEBlS8NwIPenvChf3WCSiaeh4YQnkAbAy6hnAsEFQa0hE7MYILOrzeU
_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Waldek
Waldek 13.01.2021, 07:12
Dzięki za info na które czekałem

Pozostałe