Niewygodna prawda o wynikach szkół

  • 22.01.2021, 18:47
Niewygodna prawda o wynikach szkół
Podczas grudniowej sesji rady miejskiej radni „dyskutowali” na temat likwidacji szkół w Brwicach i Krzymowie. Sprawa o ogromnym znaczeniu dla setek mieszkańców naszej gminy została rozstrzygnięta prawie bez dyskusji.

Głosu nie zabrał przewodniczący komisji oświaty, jej członkowie, nie odezwali się radni z okręgów obejmujących Brwice i Krzymów, nie usłyszeliśmy głosu przewodniczącego rady. Praktycznie jako jedyny głos zabrał pan radny Norbert Oleśków. Zapytał panią burmistrz gminy o wyniki egzaminów zewnętrznych gminnych szkół. Dociekał, czy jest jakaś zależność pomiędzy wynikami w szkołach „mniej licznych” (słowo „wiejskich” nie przeszło mu przez gardło) a szkołami miejskimi. Pani burmistrz, prawdopodobnie niechcący, wyjawiła, że odpowiedź na to pytanie jest znana, gdyż właśnie radny Oleśków opracował dokument, który przedstawił i omówił na komisji. Czyli radny Oleśków zadał pytanie, na które znał odpowiedź, mało tego, tę odpowiedź kilka dni temu sam opracował.

Natomiast pani burmistrz, po wsypaniu radnego, odpowiedziała na pytanie czy szkoły wiejskie osiągają gorsze wyniki egzaminów niż szkoły miejskie. Odpowiedź była zaskakująca. Pani burmistrz trzykrotnie, bez żadnych wątpliwości powiedziała, że jest taka zależność. Powiedziała, że w naszej gminie „testy najlepiej wypadają w szkołach bardziej licznych” „w naszej gminie tak nie jest, że tam gdzie jest mniej uczniów w klasach testy wypadają lepiej” oraz, że „chojeńskie szkoły dwójka i jedynka wiodą prym jeśli idzie o wyniki testów”.

Przez około 20 lat pracowałem w szkole. Wielokrotnie, jako rada pedagogiczna, analizowaliśmy wyniki naszej szkoły na tle innych. I nigdy nie można było postawić wniosku, że szkoły wiejskie zawsze, bez wyjątku osiągają gorsze wyniki niż szkoły miejskie. Uznałem, że musiał się wkraść jakiś błąd w opracowaniu radnego Oleśkowa. Przecież to niemożliwe aby radny i burmistrz mijali się z prawdą. Poprosiłem więc panią burmistrz o udostępnienie, w trybie dostępu do informacji publicznej, dokumentu, o którym była mowa na sesji oraz o udostępnienie wyników szkół. Niestety, odpowiedź była w praktyce negatywna. Według urzędników musiałbym udowodnić, że mam interes prawny aby spojrzeć na gminne dokumenty. Dodatkowo przygotowanie dokumentów (tych, które przecież już istnieją, bo na ich podstawie odbyła się ustawka pomiędzy panem radnym a panią burmistrz) odciągnęłoby urzędników, którzy w pocie czoła ciężko opracują aby ukwiecić naszą gminę. Ale gmina nie pozostawiła mnie w niewiedzy, zaproponowali, że wyniki szkół z gminny Chojna mogę uzyskać w ….. Krakowie.

No cóż, jak się można było spodziewać w Krakowie nic nie wiedzą o wynikach chojeńskich szkół. Jednak udało mi się dotrzeć do części wyników egzaminów zewnętrznych. Przedstawiam je poniżej:

Rok 2020, język polski

Nawodna – 61,45

Krzymów – 59,50

SP1 Chojna – 54,04

średnia gminy - 52,40

SP2 Chojna – 52,35

Brwice – 42,40

Grzybno – 34,67

 

Rok 2019, język polski

Nawodna – 68,71

Brwice – 58,00

SP2 Chojna – 57,67

Krzymów – 56,80

średnia gminy - 55,47

SP1 Chojna – 50,52

Grzybno – 45,60

Czy z tego, co prawda niepełnego, zestawienia wynika, że szkoły wiejskie osiągają gorsze wyniki? Albo odwrotnie, że szkoły miejskie osiągają gorsze wyniki? Czy informacje przekazane przez Burmistrz Gminy Chojna na sesji Rady Miejskiej w Chojnie w dyskusji na temat przyczyn likwidacji dwóch wiejskich szkół były prawdziwe?

Moim zdaniem pani burmistrz powiedziała nieprawdę. Jej słowa to policzek w twarz uczniów, rodziców i nauczycieli z wiejskich szkół. Skąd przekonanie niektórych, że wiejskie szkoły używają jeszcze liczydeł, uczniowie siedzą w kufajkach na lekcjach, nauczyciele to niekompetentni, niewykształceni pracownicy a rodzice i dzieci to wieśniaki?

Minął już ponad miesiąc od sesji. Do tej pory nikt nie zaprotestował. Nauczyciele, dyrektorzy, komisja oświatowa rady miejskiej. Nikt. Pani burmistrz, korzystając z pomocy radnego Oleśkowa, poinformowała mieszkańców gminy, że „chojeńskie szkoły dwójka i jedynka wiodą prym jeśli idzie o wyniki testów”. Radni, na podstawie m.in. tego „argumentu” podjęli decyzję o likwidacji szkół. Zdecydowali o przyszłości kilku wiosek i setek mieszkańców naszej gminy.

Wybraliśmy radnych aby byli naszymi reprezentantami. Aby byli dociekliwi, drobiazgowi. Aby każdą (szczególnie tak ważną) decyzję poprzedzili analizami, dyskusją, spotkaniami z osobami zainteresowanymi. Okazało się, że tak nie jest. Wybraliśmy "niemą radę". Składającą się z osób, którzy za punkt honoru stawiają sobie dwa cele: zgadzać się zawsze i wszędzie z burmistrz gminy oraz pilnować aby diety były w odpowiedniej wysokości, nawet kosztem likwidacji szkół.

Rafał Skrzypek

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obywatel
Obywatel 31.01.2021, 18:38
Prawda jest taka że 99% polityków po dopchaniu się do koryta nie widzi nic ponad jego krawędź. Burmistrz Rawecka jest zwykłym kłamcą wyborczym. W sowim spocie z okresu wyborów jasno deklaruje: "nie będę zamykała żadnej szkoły". Ja jestem absolwentem SP Brwice. I szkoła z okresu w której ja się uczyłem była świetnym miejscem,nauczycie poświęcali czas każdemu uczniowi z osobna przy liczebności klas10-12osób.Żal że ją zamykają. Ale skoro łączą klasy to komfort i jakość nauki spada poniżej akceptacji to faktycznie ciężko ztym polemizować. Ponadto w szkole od wielu lat rządzi "weteran" szkoły średniej z opinią sadysty wśród rodziców. Gmina szkołe chce zamknąć. Władze oświatowe,jako swojemu pozwolą do emerytury dojechać. Brwice jak się nie ustawią to d...z tyłu. Najbardziej ucierpią dzieci które będą zmuszone do przeniesienia do Chojny. Te które tam zaczną naukę jakoś dadzą radę. Ale pytanie czy musi tak być?
Szkoła w Brwicach to w miarę nowa infrastruktura. W Krzymowie też jest na poziomie. Gdyby Pani Rawecka poszła po rozum do głowy to część dzieci przeniosłaby do Brwic, część do Krzymowa. Subwencje centralne na ucznia ze szkoły wiejskiej są dużo wyższe od tych dla szkół miejskich. Autobusy i tak wyjeżdżają z Chojny. Przeludnione SP1 również podniosło by jakość nauczania. Dzieci które by przeniesiono też. W klasach w SP Krzymów i Brwice mieli byśmy po 15-18 osób. Nauczyciele i Dzieci komfort pracy. Ponadto tak pozyskała by więcej środków na podtrzymanie edukacji w regionie. Ba ośmielę się rzec że przy niewielkich zabiegach administracyjnych szkołę na Lotnisku również można by podciągnąć pod większe subwencje. Jest tylko jeden problem. Nasi radni świadomie bądź nie wpisują się w obecną politykę niszczenia edukacji zainicjowaną przez władze centralne. Nasz cuchnący dyktatem rząd, ale nie tylko on ( ten poprzedni platformerski też) wie że nieboszczka PRL ( słusznie i bezpowrotnie mam nadzieje miniona) przejechała się na edukacji. Dobrze wykształcone,oczytane masy dostrzegały słusznie że nasz Kraj i Polacy mogą żyć lepiej. Teraz jesteśmy straszeni i manipulowani. Wciska się nam ciemnotę rodem z XIX w. A edukacja jest coraz niższej jakości. Naród niewykształcony nie będzie miał argumentów do polemiki z rządem. Ale Pani Burmistrz ciemnotę lubi. Wszak belkę ekwiwalent "2ton" Co2 odsłaniała w 5 osób. Jakby ktoś tam jeszcze chciał się do fotki z Panem w ślicznej purpurowej sukni wcisnąć to trzeba by zamówić dłuższą wstęgę. Mam nadzieje że ta nie została wyrzucona tylko posłuży za konfetti dla wizytujących oficjeli z pisu.Oni to lubią( ex minister Zieliński np.). A materiałów ze środków publicznych trwonić nie należy.
przestroga
przestroga 08.02.2021, 00:48
Nie sądź po sobie!
Ania
Ania 31.01.2021, 23:41
Popieram takie myślenie!
Psiara
Psiara 29.01.2021, 08:05
Brak szacunku dla ludzi? O nich bez nich. Niesmak pozostanie na dlugo. Na wyborach się okaże, czy dalej się damy przekonać pięknymi słówkami i działaniami przedwyborczmi. Jak zawsze!
Misiu
Misiu 25.01.2021, 11:53
I brawo!
Wiesniak
Wiesniak 24.01.2021, 11:34
Niech zaczna oszczędności od siebie a nie pensja i wszystkie dodatki na maxa ile ustawa pozwala
Y
Y 31.01.2021, 02:59
Dodatki i premie są ucięte .☹️A z pensjami też krótko . Polepszyło się?
Katolik
Katolik 02.02.2021, 20:01
Czy to biblijna zapowiedź lat chudych? Tylko 8?
Ciekawy
Ciekawy 24.01.2021, 02:03
Ciekawe, kiedy radny Michno dostanie etat w gminie?
Mrozek k
Mrozek k 03.02.2021, 14:33
On już ma pracę. Raczej więcej nie da rady.
Mirek
Mirek 26.01.2021, 16:37
~Ciekawy
I już ciebie minusują. Pewnie nawet sam zaintreresowany...........
Pilot
Pilot 24.01.2021, 10:00
Już chcą reaktywować straż miejską. Reszty domyśl się.
Szaraczek
Szaraczek 24.01.2021, 01:52
Przykro to pisać, bo widze ,ze źle się dzieje. Nie takie byly nadzieje , nie takie padały obietnice.Jestem szaraczkiem i wiele mi się nie podoba.Ciekawe o czym nie wiem. Czy ludzie się zmieniają? Czuje obrzydzenie na to co widzę.
mieszkaniec
mieszkaniec 23.01.2021, 19:32
A czy w ogóle ktoś porozmawiał z radnymi jaka jest potrzeba. Bo wydaje mi się, że wszyscy się pogodzili a teraz nagle po decyzji Kuratorium wielkie halo.
Jasio
Jasio 23.01.2021, 19:52
Z czym i kto się pogodził? Buractwo z inicjatywy śmietnikowej łaziło po domach i składali obietnice! Obiecali, ze żadnej szkoly nie zamkną! I co? Już dwa razy podchodzili do likwidacji szkół! Mało im rodzice tłumaczyli przy poprzedniej próbie likwidacji szkół! Wszyscy zrozumieli argumenty rodziców tylko nie tępoty z rady! Ale oni tu nie mają nic do gadania! Na poczatku kadencji dostali jasne wytyczne: morda w kubeł i robić to co sie każe! Zero komentarzy! No i to robią. Ale żeby za garść monet tak się dać skundlić to nauczycieli z rady nie podejrzewałem.
Misio
Misio 23.01.2021, 23:07
Dwa lata temu była zupełnie inna sytuacja.
Papas
Papas 23.01.2021, 19:21
Hahahaha, przewodniczący komisji oswiatowej, jego mizerność i służalczość, nauczyciel Marek Bednarz mialby cos powiedzieć - prędzej język sobie odgryzie niż coś powie przeciwko Baśce! Jedno nieodpowiednie slowo i szuka sobie nowej roboty, a i dieta pa pa. Dobrze ulożony piesek nie szczeka na swoich!
Jurek S.
Jurek S. 23.01.2021, 18:27
O rany, znowu Oleśków, czlowiek który zaprzeda swoje ideały, aby tylko byc przy wladzy! Startowal w wyborach juz chyba ze wszystkimi i na wszystkich się obraził, a co najlepsze to wszystkim juz wszystko obiecał! Tylko żadnej swojej obietnicy nie zrealizował!
Norbert daj se luz, bo ci żyłka strzeli!
zdziwiona
zdziwiona 23.01.2021, 18:44
On ma jakieś ideały?
Goliat
Goliat 23.01.2021, 18:04
Barwo Rafał!
Gdy Baśka ze swoimi nieudacznikami wygrala wybory, to wszyscy byli zachwyceni. Do rady weszło wielu byłych i obecnych nauczycieli! I co?! A no wielkie jajo z tego wyszło! Żaden nauczyciel z radnych nie powiedział ani slowa nt zamykanych szkół, żaden nie wziął w obronę zamykanej szkoły i uczniów z tych szkół! Ważne są tylko kasa i stołek. Takich miernot w radzie dawno nie widziałem! Żadnej inwestycji, żadnych inicjatyw, tylko by dieta wpadala co miesiąc!
A przepraszam, inicjatyw są: obsrali kwiatkami cała Chojnę i myśleli, że przykryją swój brak wiedzy, nieprzygotowanie i nieudolność w zarządzaniu gminy! "Słońce Nawodnej" odejdź, wstydu nie rób i zabierz ze soba swoje pieski z rady!
pieskowy
pieskowy 23.01.2021, 18:45
Baśka trzyma ich na krótkiej smyczy!
Basio
Basio 23.01.2021, 19:14
Tak krótkiej, że jej z [email protected]#y nie mogą wyleźć!
wdzięczni
wdzięczni 23.01.2021, 02:04
Wreszcie ktoś prawdę wygarnął. Dziękujęmy!
Uczen
Uczen 22.01.2021, 20:17
Czytam i nie wierze jak mozna nazwac dzieci z wioski wiesniakami czy rodzicow wlasnie powiem wam jak chodzilam do szkoly w krzymowie i moje wspomnienia sa super bo w tej szkole bylo bardzo fajnie wspominam bardzo milo nauczucieli ktorzy tam uczyli chociazby pana Rafala Skrzypka bardzo fajny nauczyciel wf i informatyki czy techniki po czym musielimu sie rostac po bylo to te cholerne gimnazjum gdzie nie wspominam tej szkoly milo brak opieki nauczycieli robilo sie co chcialo nawet do chodzilo do sytuacji gdzie uczen rzucal w nauczyciela krzeslem i nikt nie reagowal wiec w takiej szkole jak w krzymowie byla i jest dyscyplina a chojnie to roznie bywa .
dobra wróżba
dobra wróżba 22.01.2021, 19:38
Oliwa zawsze sprawiedliwa i na wierzch wypływa.
gym
gym 22.01.2021, 19:00
Prawda

Pozostałe