Nie bagatelizujmy koronawirusa. Trzecia fala wzbiera

  • 21.02.2021, 23:58
Nie bagatelizujmy koronawirusa. Trzecia fala wzbiera
Zmęczeni jesteśmy walką z koronawirusem, a tu wzbiera trzecia fala. Obserwujemy w Niemczech obostrzenia, a u nas… luzowanie. Jednak nie jest to czas aby narażać siebie czy rodzinę na zakażenie. Przed nami kilka miesięcy, które mogą okazać się decydujące.

Mamy złe wieści z frontu walki z koronawirusem. Poniżej oficjalne dane dla powiatu gryfińskiego za ostatni tydzień (od poniedziałku do niedzieli):

15 lutego – 4 zakażonych

16 lutego – 12 zakażonych i jeden zgon

17 lutego -14 zakażonych

18 lutego - 21 zakażonych

19 lutego - 7 zakażonych

20 lutego - 19 zakażonych i 2 zgony

21 lutego - 15 zakażonych

Rosnąca liczba zakażeń wskazuje kolejną, trzecią falę. Jak wielka będzie, to zależy od nas. Ogólnie wąsko testujemy i znamy tylko czubek góry lodowej, ale dobre i to. Trzeba mieć świadomość ukrytego głębszego problemu i zachować się stosowanie do sytuacji, ponieważ w szpitalach jest coraz więcej zakażonych.

Nadal groźny

Koronawirusa nie trzeba się bać, ale trzeba wiedzieć jaki jest groźny, nie można bagatelizować jego istnienia i skutków, jakie może spowodować w każdym organizmie, w każdej rodzinie. Dodatkowo ci, którzy przeszli zakażenie, nieraz przez wiele miesięcy po przechorowaniu skarżą się na rozmaite skutki, które COVID po sobie pozostawił.

W wielu miejscach, nawet w publicznych, obserwujemy lekceważenia obostrzeń. Tymczasem niemal w całej Europie jest przedłużany lockdown. Wielu z nas pracuje w Niemczech, więc wie, że są tam dużo większe restrykcje. Kwarantanna u sąsiadów za Odrą została przedłużona do 7 marca. Lockdown ma tak naprawdę opóźnić trzecią falę.

Nowe zagrożenia dla wszystkich

Obecnie mamy co najmniej dwa nowe zagrożenia związane z epidemią. Chodzi o rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa. Zagrożeniem jest tzw. brytyjski, który podobno jest o jedną trzecią groźniejszy. W Polsce potwierdzono też tzw. wariant południowoafrykański.

Wiele osób w naszym regionie przechorowało. Ale ile kto by nie miał przeciwciał (a nie trwają one wiecznie) i tak może zachorować na nowy wariant. Koronawirus robi się podobny do grypy, która ma różne szczepy. I nigdy nie można zaszczepić się na wszystkie, bo zawsze pojawia jest jakiś nowy…

W przypadku koronawirusa nadal naszą nadzieją jest szczepionka. Wyścig z czasem trwa.

Inna rola szpitala

W minionym tygodniu Szpital Powiatowy w Gryfinie powoli przestał być szpitalem węzłowym, czyli takim, w którym przyjmowane są tylko osoby chore na COVID-19. Teraz przyjęcia będą się odbywały podobnie jak wcześniej. Nie należy z tego wyciągać wniosku, że jest bezpieczniej. Po prostu powstał w Szczecinie szpital polowy.

W poniedziałek 22 lutego 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Gryfinie rozpoczną się szczepienia nauczycieli. Jako pierwsi szczepionkę przeciw COVID-19 przyjmą osoby zatrudnione m.in. w gryfińskim żłobku i jednym z przedszkoli, a także w przedszkolu w Widuchowej i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cedyni.

W ośrodkach zdrowia w Cedyni i Chojnie trwa wakcynacja seniorów. Niektórzy z nich przyjmą już drugą dawkę.

Szczepienia to nasza najskuteczniejsza broń przeciwko koronawirusowi. Im szybciej, tym lepiej.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M.
M. 22.02.2021, 22:58
Czyli jak miałam koronawirusa w listopadzie to mogę mieć ponownie natrafiając na inną mutację?
kawa
kawa 23.02.2021, 01:02
Dokładnie tak, więc nikt nie jest bezpieczny.
no i klops
no i klops 22.02.2021, 13:20
Federalny Urząd Statystyczny podał, że w 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 produkcja przemysłowa w Niemczech była o 10,8 proc. niższa niż w 2019 roku.
Ania
Ania 22.02.2021, 09:56
Może nie będzie tak źle.

Pozostałe