Można dostać mandat za brak maseczki

  • 06.04.2021, 00:30
  • Źródło: igryfino
Można dostać mandat za brak maseczki
Sypią się kary za brak zakrywania ust i nosa. Przykładem może być grupka młodzieży, która właśnie szła chodnikiem. Z naprzeciwka jechał radiowóz. Zatrzymał się i funkcjonariusze wypisali mandat.

-Policjanci interweniowali, ponieważ młodzi ludzie nie stosowali się do przepisu zakrywania ust i nosa. Został znowelizowany kodeks wykroczeń i o tym mówi bezpośrednio artykuł 46 b, punkt 13 – mówi sierżant sztabowy Jakub Kuźmowicz, rzecznik prasowy komendanta powiatowego policji w Gryfinie. -Obowiązek zakrywania nosa i ust jest wprost wpisany w ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi - dodaje oficer policji.

Trzeba pamiętać, że mandat za brak maseczki jest już w pełni zgodny z prawem. Potwierdza to m.in. RPO i Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Wcześniej podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa. Teraz jest już to uregulowana poprawnie. Podstawą prawną obowiązku noszenia maseczek jest rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 r.

Mandat za brak maseczki podlega karze w wysokości nawet do 500 zł. O wystawieniu mandatu karnego decydują interweniujący policjanci.

Sytuacja na zdjęciu miała miejsce w Cedyni.

Źródło: igryfino

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czcibor
Czcibor 06.04.2021, 10:52
Za przystankiem ten wirus się czaił że w tamtym niby tłocznym miejscu maseczka była potrzebna.
mentos
mentos 06.04.2021, 14:52
Szło wtedy więcej osób.

Pozostałe