Niemcy: obowiązek testów na Covid-19 dla osób wjeżdżających do kraju możliwy od sierpnia

  • 28.07.2021, 23:01
Niemcy: obowiązek testów na Covid-19 dla osób wjeżdżających do kraju możliwy…
Według premiera Bawarii Markusa Soedera rząd federalny planuje już w sierpniu wprowadzić obowiązek testów na obecność koronawirusa dla osób wjeżdżających do Niemiec. Ministerstwo Zdrowia również opowiada się za rozszerzeniem obowiązku testowania.

"Rząd federalny zapewnił (...), że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby do 1 sierpnia wprowadzić jednolity, obowiązkowy test, i to nie tylko dla podróżujących samolotem" - powiedział Soeder we wtorek wieczorem w programie telewizji ARD "Tagesthemen".

Jak na razie obowiązkowe badania dotyczą tylko pasażerów linii lotniczych oraz osób wjeżdżających do kraju z obszarów wysokiego ryzyka, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi lub wyzdrowiały po chorobie Covid-19. W myśl nowych przepisów miałyby dotyczyć wszystkich wjeżdżających do kraju niezależnie od tego, z jakiego obszaru i jakim środkiem transportu przybywają.

Pierwotnie planowana data wprowadzenia rozporządzenia w sprawie wjazdu 11 września byłaby zdaniem premiera Bawarii "żartem", ponieważ "wtedy wakacje się skończą, nawet w krajach związkowych, gdzie przypadają później" (w Niemczech terminy wakacji szkolnych różnią się w zależności od kraju związkowego).

Sekretarz generalny socjaldemokratycznej partii SPD Lars Klingbeil powiedział w środę w telewizji ZDF: "My jako SPD - w tym Minister Sprawiedliwości - również chcemy, aby podróżowanie stało się bezpieczniejsze. A to oznacza rozszerzenie obowiązkowych badań".

Plany rozszerzenia obowiązku badania wszystkich przyjeżdżających podróżnych znajdują potwierdzenie w Ministerstwie Zdrowia. Rzeczniczka ministra zdrowia Jensa Spahna poinformowała we wtorek, że "Federalne Ministerstwo Zdrowia opowiada się za jak najszybszym rozszerzeniem obowiązków testowych przy wjeździe".

Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział gazecie "Bild", że osoby w pełni zaszczepione lub wyzdrowiałe nie będą musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu.

Według informacji tygodnika "Spiegel", szybki test na obecność koronawirusa nadal będzie wystarczający do wjazdu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Roman
Roman 30.07.2021, 16:22
Instytut Roberta Kocha ostrzegł, że Niemcy są na początku czwartej fali pandemii. "Bild" dotarł do specjalnego raportu, w którym Lother Wieler, szef placówki, napisał, że rząd niemiecki powinien zrobić wszystko, aby zapobiegać wysokim wskaźnikom zakażeń.
M.
M. 29.07.2021, 23:06
Jak tak dalej pójdzie to mogą przymknąc granicę.
Emila
Emila 29.07.2021, 18:20
W Niemczech dziś rekord zakażeń.
jaro
jaro 28.07.2021, 23:45
I teraz się zaczepiają bez mrugnięcia okiem.

Pozostałe