Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 02:13
Reklama

W Cedyni i okolicy nakręcą film "Śladami Pana Samochodzika". Odpowiedz w ankiecie co było prawdą, a co fikcją

Szanowni Państwo, w związku z pracami nad filmem, który ma zostać w najbliższym czasie nakręcony na terenie gmin Cedynia i Moryń oraz okolic, zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej miejsc, które zostały opisane w książce Zbigniewa Nienackiego pt. „Pan Samochodzik i Księga strachów”. Reżyserzy zwracają się z prośbą o wskazanie miejsc, które mogą pokrywać się z miejscami, o których pisze autor książki. Chcieliby zweryfikować, co było prawdą, a co fikcją.
W Cedyni i okolicy nakręcą film "Śladami Pana Samochodzika". Odpowiedz w ankiecie co było prawdą, a co fikcją
W Moryniu na szlaku śladami Pana Samochodzika spotkano książkowego bohatera. Umówiono się na przejażdżkę wehikułem. Zdjęcie: Robert Lewandowski
Wypełnione ankiety prosimy przesyłać na adres mailowy [email protected] do dnia 3 sierpnia br.
 
Oto link do profilu na Facebooku dedykowanemu tym działaniom:
 

Ankieta

1. Ruiny OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO - opis w książce: "Zauważyłem w brulionie wklejone fotografie jakichś ruin porosłych krzakami, zdjęcie wielkiego głazu narzutowego i rozstajów leśnych dróg, gdzie stał pochylony krzyż". Oczywiście miejsce to może wyglądać inaczej, chodzi o ruiny obserwatorium astronomicznego, które mogły zainspirować pisarza. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

2. Oglądając zrobioną przez chłopców mapę okolicy dowiedziałem się, że jezioro Jasień kształtem swym przypomina literę ,,S". Pałac leży po jednej stronie wypiętego brzuszka tej litery, a po drugiej stronie znajduje się kolonia domków campingowych. Tam także, obok, był obóz harcerzy. Na jednym końcu jeziora, od strony południowej rozciąga się wieś ze starym kościółkiem, a na drugim końcu jeziora znajduje się zrujnowany młyn. O dwa kilometry od wioski na brzegu jeziora stoi pałac z dwiema strzelistymi wieżami i wielkim tarasem. Dookoła pałacu rozciąga się rozległy i dziki park. Cała ta okolica - jeziora, wielkie lasy i pola uprawne za wsią - należały niegdyś do rodu hrabiów von Haubitz. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

3. Młyn Topielec. Taką dziwną nazwę noszą ruiny młyna na końcu jeziora. Podobno przed trzydziestu laty był to najpiękniejszy w okolicy młyn z wielkim kołem poruszanym przez spiętrzone wody niewielkiego strumienia spływającego do jeziora. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

4. Kamień Diabelski przy leśnej drodze okrążającej jezioro. Jest to ogromny głaz narzutowy, zapewne przyniesiony tu przez lodowiec. “To żądanie tak rozwścieczyło diabła, że porzucił kamień i porwał jadącego konno grafa, żywcem zanosząc go przed oblicze Lucyfera. Porzucony przez diabła kamień nosi ślady jego pazurów”. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

5. Stary kościół z tajemniczą szachownicą. W wiosce Jasień istnieje stary, XIII-wieczny kościółek, a na jego kamiennym murze, tuż przy drzwiach wejściowych, widnieje wyryta w kamieniu szachownica. Takich szachownic jest podobno jeszcze kilka na kościołach w pobliskich okolicach. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

6. Wieś JASIEŃ - fikcja literacka czy rzeczywistość? Tak oto autor opisuje dojazd do Jasienia: Zajrzałem do atlasu samochodowego i zorientowałem się, że droga do Jasienia znajduje się w odległości kilometra. Jest to boczna szosa, pierwsza w prawo. Zajechałem tam około godziny jedenastej i zatrzymałem się obok zabytkowego kościółka. Droga przez wieś prowadziła do pałacu Haubitzów, ale wątpliwe było, czy zdołam otrzymać tam pokój. Był przecież środek lata, jezioro Jasień zwabiło chyba wielu turystów. Należało raczej skierować się wzdłuż jeziora do ośrodka campingowego „Gromady". W najgorszym razie mogłem rozbić swój namiot w tym samym miejscu, gdzie przed niedawnym czasem znajdował się obóz harcerzy. Wyboistą drogą pojechałem przez las pełen cienistych buków, grabów i jesionów. Droga to zbliżała się do zarośniętego trzcinami brzegu jeziora, to znów oddalała się od niego, klucząc między niewysokimi pagórkami. Wreszcie las się skończył i ukazała się rozciągnięta nad jeziorem duża, trawiasta polana. Wzdłuż brzegu stało około trzydziestu kolorowych drewnianych domków, a nieco dalej mieścił się podłużny budyneczek świetlicy i stołówki. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

7. MŁYN PAROWY W JASIENIU: W Jasieniu jest nowy młyn. Parowy. Widziałem go przejeżdżając przez wioskę - powiedziałem. - Cóż za sens miałaby więc odbudowa tego młyna, skoro chłopi w Jasieniu mają swój, a okoliczne państwowe gospodarstwa zajmują się tylko hodowlą krów i trzody chlewnej. Odbudować go po to, żeby stał bezużytecznie? Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

8. Dolsko, Lubiechów - szachownice znajdują się tam na starych XIII-wiecznych kościołach. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

9. NAJBARDZIEJ TAJEMNICZE MIEJSCE - MAUZOLEUM HAUBITZA NA POLANIE: Polana to jedno z najwyższych wzniesień na Pojezierzu Myśliborskim. Na jednym ze stoków znajduje się stary kamieniołom, od wielu lat nieczynny, Tę górę oraz okoliczne lasy kupił przed laty Hermann von Haubitz. Gdy kamienistą drogą podjechaliśmy w najbliższe sąsiedztwo wzgórza o nazwie Polana, droga zaprowadziła nas do starego kamieniołomu, ogromnej wyrwy w zboczu. Kiedyś dojeżdżała tutaj wąskotorowa kolejka, która służyła do wywożenia wyłupanych granitowych głazów. Kamieniołom jednak przestano eksploatować już ponad czterdzieści lat temu i tylko słabo widoczne ślady szyn i nasyp znaczyły szlak kolejki. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

10. NAJBARDZIEJ TAJEMNICZE MIEJSCE - MAUZOLEUM HAUBITZA cd. Zbudowano grobowiec z materiału, jakiego wszędzie tu było pełno, a więc z granitu. Tylko narożniki i obramowania malutkich okien wymurowano z czerwonej cegły. Mauzoleum miało kształt kwadratowego pudła i strzelisty dach z szarej dachówki, upstrzony kilkoma pseudogotyckimi wieżyczkami. Na żelaznych drzwiach wisiała ogromna kłódka. Klucz otrzymaliśmy od przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej w pobliskiej wsi. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę podać, gdzie się znajduje); NIE

11. MORYŃ. Czy ktoś zna tę LEGENDĘ?: W najbliższym sąsiedztwie miasteczka rozlewa się głębokie, największe w tej okolicy jezioro Morzycko. Ta głębia działała zawsze na wyobraźnię ludzką, stąd zapewne powstały liczne legendy o potworach zamieszkujących na dnie jeziora, a między innymi legenda o wielkim raku. Podobno w księżycową noc z wieży starej bazyliki w Moryniu można dostrzec wędrującego po dnie raka potwornej wielkości, długiego na kilkanaście metrów, ze szczypcami wielkimi jak ramiona buldożera. Przed wieloma wiekami na górzystym półwyspie wrzynającym się w Morzycko znajdował się słowiański gród obronny, a na miejscu dzisiejszego Morynia rozciągała się wioska rybacka i stała świątynia Światowida. Nie były to spokojne tereny, słowiańskich gospodarzy tych ziem nieustannie atakowały nadciągające znad pobliskiej Odry oddziały niemieckich najeźdźców. W krytycznych dla Słowian chwilach - jak mówi legenda - posąg Światowida w chramie moryńskim wzywał na pomoc ogromnego raka z jeziora. Posłuszny wezwaniu bożka rak wypełzał z głębiny i w swym grubym pancerzu uderzał na zakutych w stal rycerzy niemieckich, siejąc popłoch i spustoszenie. Czy KTOŚ ZNA TĘ LEGENDĘ w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę ew. podać KTO); NIE

12. LEŚNICZÓWKA CZARNE I GŁAZ Z SZACHOWNICĄ - Uprzejmy leśniczy pozwolił pozostawić wehikuł na podwórku pod opieką dwóch ogromnych psów i wskazał nam leśną drożynę, która prowadziła do kamienia z szachownicą. Po przejściu około siedmiuset metrów mieliśmy trafić na starą porębę i tam właśnie, na jej skraju, stał wielki głaz granitowy, a na nim wyryta była szachownica. Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę ew. podać KTO); NIE

13. JEZIORO ŻABIE, tak jest opisane w książce: "Pojechaliśmy nad jezioro Żabie, w Puszczę Piaskową nad Odrą. Droga była tam ciężka, w każdej chwili ryzykowaliśmy połamanie resorów i urwanie tłumika na wystających z ziemi korzeniach. A jednak co jakiś czas na piaszczystych odcinkach drogi znajdowałem ślady jakiegoś Samochodu, który chyba niedawno jechał tędy przed nami. Gdy stanęliśmy nad jeziorem u nasady wrzynającego się w wodę półwyspu obrośniętego trzcinami, zaproponowałem doktorowi (...)" Czy rozpoznajesz to miejsce w Twojej okolicy?

SUGEROWANE ODPOWIEDZI: TAK (proszę ew. podać KTO); NIE


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: potwierdzamTreść komentarza: Są jeszcze bilety. Warto...Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:48Źródło komentarza: Szkło Kontaktowe Live&Touch: Teatralna odsłona kultowego programu telewizyjnegoAutor komentarza: brownieTreść komentarza: Śmieszne to jest.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 22:41Źródło komentarza: Szkło Kontaktowe Live&Touch: Teatralna odsłona kultowego programu telewizyjnegoAutor komentarza: pytanieTreść komentarza: Bez zmian to po co wybory?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:48Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: jak w marcuTreść komentarza: A w Cedyni śnieg pada. Drobne płatki ale zawsze to śnieg.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 09:50Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: DeutschTreść komentarza: Moje zdanie jest takie kto zadłużyli miasto tych burmistrzów i rafę miasta rozliczyć I tyle czemu ich tak dużo a jak przychodzi co do czego nikt za nic nie odpowiada swojim majątkiem czas to zmienić zobaczymy czy radni raweckiej bedzaka oraz oni sami będą pchali się na te koryta miasto chojna zero inwestycji firm nikt nie przyciąga kapitału parki skwerki kwiatuszki to badziew a gdzie inwestycje ale pensje biorą za nic nie odpowiadają jeszcze się panosza zapominają ze oni pracują dla nas za nasze pieniadzeData dodania komentarza: 22.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Rawecka i Będzak. Będzie druga tura wyborów w ChojnieAutor komentarza: wiaraTreść komentarza: Gratulacje, a jutro będą kwiaty.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:57Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem Chojny
Reklama
Reklama